BRP 15: Matúš Draganovský – V čom sa môžeme inšpirovať od korporátov

Matúš Draganovský

Matúš Draganovský: skúsený spíker, školiteľ a majiteľ SUVKO Coaching, ktorý nás naučí pár tipov, ako na sebe pracovať, ako sa vzdelávať; profesionálne aj osobnostne rozvíjať a vysvetlí nám, prečo je to pre podnikateľov také dôležité.

14. september 2023. Matúš Draganovský – okrem toho, že je skúsený spíker, školiteľ a majiteľ SUVKO Coaching, je aj fanúšik vzdelávania. Na úvod 15. biznis raňajok nás šokol údajom, že len 3,8 % Slovákov sa celoživotne vzdeláva. Teda dobrovoľne a vedome rozvíjajú svoje zručnosti.

Kariéra a pohľad na ňu sa v dnešnom svete mení a súvisí to aj s procesom učenia sa. Rok 2025 – mílnik podľa Svetového ekonomického fóra. Na základe štúdie uvádza, že v tomto roku bude musieť polovica zamestnancov zmeniť alebo doplniť svoje zručnosti. Tento rok nás preverí. Preto nás zaujalo, že okrem IQ, EQ, sa teraz pridáva tretie: AQ – adaptability quocient:

Kvocient adaptability (AQ) je schopnosť určiť, čo je dôležité, zabudnúť na zastarané znalosti, prekonávať výzvy a prispôsobovať sa zmenám v reálnom čase.

Môžeme sa inšpirovať od korporátov. Korporát to odmakal za nás. Už tam bol!

  1. Inovácie, výskum a vývoj – vytvárať prototypy, ochota robiť chyby, experiment môže zlyhať. Ťažkopádne mítingy by sa mali zmeniť na kreatívne workshopy.
    • Vsuvka k bodu dva: Svetové ekonomické fórum uvádza, že v roku 2025 bude polovica zamestnancov musieť zmeniť alebo doplniť svoje zručnosti. Tento rok nás preverí.
  2. Rozvoj a vzdelávanie ako súčasť DNA – korporácie majú na to rozpočty – ako sme na tom my? Naplánujme si vlastný rozvojový plán.
  3. Diverzifikácia portfólia a trendy – Skúsme porozmýšľať, ako vieme svoje portfólio diverzifikovať. Nemusíme byť multitalentovaní. Komu ešte dokážeme pomôcť? Čo nadväzuje na našu službu? Ovládame jazyky? Čo tak iné trhy? Pozrime sa na svoj produkt z perspektívy niekoho iného.
    •  „Otázka nie je, či nás AI nahradí. Otázka je, či nás nahradia ľudia, ktorí s AI vedia pracovať.“ Matúš Draganovský

 

  1. Značka a rôznorodosť – Čo by regionálne noviny napísali o našej firme? Ako znie headline našej firmy? Headline je niečo, čo nás charakterizuje a odlišuje od ostatných.
  2. MODEL: prevádzkový a kompetenčný – Majte systém. Mali by sme si úlohy zapisovať digitálnym nástrojom a mať systém kontroly, keďže prichádzajú reklamácie.

Malí a strední podnikatelia – my sme tá firma. Naše hodnoty sú hodnoty firmy. Skúsme porozmýšľať, aké hodnoty by mala mať naša firma, akú kultúru, aké schopnosti mám ja?

Môžeme sa inšpirovať od korporátov, ktoré analyzujú úspechy a prispôsobujú osvedčené postupy svojim potrebám. Peter Drucker, ekonóm, hovorí: „Jediná zručnosť, ktorá bude dôležitá v 21. storočí, je schopnosť učiť sa nové zručnosti. Všetko ostatné sa stane časom zastarané.“

Pomáhame najchudobnejším

Vďaka vám a vašej podpore sa nám darí projekt Biznis raňajky Poprad kontinuálne rozvíjať. Všetky príjmy z predaných vstupeniek slúžia na pokrývanie réžie projektu. A keďže Slovensko patrí medzi vyspelé krajiny sveta, rozhodli sme sa pomáhať tým najzraniteľnejším. Z každej epizódy sme sa zaviazali od 1.1.2024 posielať pravidelný príspevok organizácii Mary’s Meals, ktorý na rok nakŕmi jedno hladné dieťa v Afrike. ❤️

O projekte

Biznis raňajky Poprad sú projektom lokálnych, iniciatívnych a kreatívnych partnerov, ktorých cieľom bolo vytvoriť zázemie pre vzájomný networking podtatranských podnikateľov. Keďže podobné fórum nám v Poprade doposiaľ chýbalo, rozhodli sme sa vytvoriť vlastný projekt. Subjekty stojace za Biznis Raňajkami Poprad sú Coworking Poprad, TatraLab, Luminary, Sady a Dizajn & IT.

Next Events